Harmonia stylów cz. II – klasycznie w środku, klasycznie na zewnątrz

Jakiś czas temu pisałam o harmonii w stylach omawiając styl nowoczesny. Pokazywałam jak ujednolicić wystrój domu wewnątrz z tym jak wygląda on na zewnątrz. Podkreślałam, że przed wyborem projektu domu i rozpoczęciem jego budowy warto zastanowić się czy bryła i materiały jakie wybieramy na elewacje będą współgrały z koncepcją wykończenia go w środku. Dziś to samo chciałabym zrobić omawiając styl klasyczny – bo nie wyobrażam sobie zobaczyć klasyczną bryłę domu, podkreśloną kolumnami i gzymsami, a po wejściu zastać surowy klimat industrialny 🙂

Dom LK&971 przedstawia projekt w stylu klasycznym – taki mały dworek. Dom prezentuje się bardzo elegancko i okazale, swoim stylem przypomina tradycyjną willę z reprezentacyjnym frontem. Charakterystyczne kolumny przy wejściu czy łukowe okna automatycznie narzucają i przygotowują osobę wchodzącą do środka na to, co może tam zastać.

resize$860-860-1
extradom.pl
 

Co zatem powinno znaleźć się w środku?

Pierwsze skojarzenia kierują się w stronę tych bardziej szlachetnych materiałów. Marmurowa podłoga, dekoracyjna sztukateria czy wolnostojąca stylizowana wanna w łazience to to, co chciałabym zobaczyć przekraczając próg tego domu. Nabywcy takiego projektu powinni lubować się w ponadczasowej klasyce i wysublimowanej elegancji, a do wyposażenia domu wybierać materiały, które nigdy nie wychodzą z mody.

Kuchnia: nowoczesne, gładkie, lakierowane fronty raczej odpadają. O wiele lepiej sprawdzą się matowe płycinowe, które podkreślą klasyczny klimat budynku. Kropką nad i może być okap ukryty w stylizowanej obudowie oraz kamienny blat.

Picture-2421
homebunch.com

 

Łazienka: Marmurowe płytki, kamienny blat i stylizowana wanna to elementy, które będą w tym pomieszczeniu mile widziane. W poniższym projekcie mamy nawet nawiązanie do zewnętrznych kolumn.

Wnetrza-Kuchnie-Marmurowa-lazienka-w-nawiazaniu-do-starozytnej-Grecji-20110724140007
inspireme.pl
 

Salon to miejsce gdzie także można poszaleć z ekskluzywnymi materiałami. Drewniana podłoga, stylizowany kominek czy robiące wrażenie oświetlenie to główne punkty tego pomieszczenia.

inspiring-beige-living-room-designs-12-554x436
decoratingideas1.com

 

Dworski i reprezentacyjny klimat zachowany został w każdym z powyższych wnętrz, które idealnie współgrają z bryłą zewnętrzną budynku.

 

Za jeszcze jeden przykład posłuży projekt domu – Rezydencja Parkowa 3 – który w wyważony sposób łączy ze sobą klasykę z nowoczesnością.

resize$860-860-11
extradom.pl
 

Projektując wnętrze takiego domu powinniśmy w umiejętny sposób łączyć nowoczesną całość z klasycznymi detalami. Uzyskamy w ten sposób dość modny teraz eklektyzm, w którym najlepiej czują się osoby lubiące nowoczesność, jednak nie do końca tolerujące jej najbardziej minimalistyczną i surową odmianę.

W kuchni takiego domu także dobrze sprawdzą się płycinowe fronty, jednak w minimalnie prostszej postaci – bez stylizowanych obłych kształtów czy mocno stylizowanej obudowy okapu. W szafkach z witrynami mogą pojawić się szprosy, które nawiążą do tych w oknach.

astonishing-classic-modern-interior-design-on-home-design-with-classic-contemporary-design-modern-kitchen-classic-interior-design
gl-studio.com
 

Łazienka, podobnie jak w pierwszym przykładzie, także polubi kamień jako materiał przewodni. Same elementy wyposażenia i ceramiki mogą mieć bardziej nowoczesne kształty, ale niech dla równowagi klasyka znów pojawi się np. na frontach mebli łazienkowych.

łazienka-z-białego-marmuru
igconstruction.pl
 

Salon może być połączeniem prostych, wręcz surowych kształtów mebli, ze stylizowaną sztukaterią, dekoracyjnym kominkiem czy nawet kasetonowym sufitem.

classic-interior-layout-inspiration
phicturez.com
 
classic-white-living-room
home-designing.com

 

Najważniejsze to trzymać się jednej koncepcji. Znajdźmy swój styl, w którym czujemy się najlepiej i wybudujmy dom spójny od samego frontu, aż po najmniejsze pomieszczenie w środku.

 

Wpis o domach utrzymanych w nowoczesnej stylistyce tutaj.

 

Autor: Marta Czapla

 

Share Button

3 komentarze on Harmonia stylów cz. II – klasycznie w środku, klasycznie na zewnątrz

 1. bemondi
  Listopad 24, 2015 at 12:31 pm (2 lata ago)

  Styl klasyczny daje niezwykły charakter, nasz dom staje się pałacem. Główną rolę ogrywają meble. Stylowe fotele, szafy. Idelanie!

  Odpowiedz
 2. Automatyzacja Druku | - Part 4
  Sierpień 6, 2016 at 2:06 am (1 rok ago)

  W dzisiejszych czasach ludzie mają bardzo szerokie możliwości, jeśli chodzi o sprawy związane z budownictwem. Kiedyś budynki mieszkalne lub gospodarcze były

  Odpowiedz

1Pingbacks & Trackbacks on Harmonia stylów cz. II – klasycznie w środku, klasycznie na zewnątrz

Leave a Reply