Harmonia stylów – nowoczesnie w środku, nowocześnie na zewnątrz

Projektując wnętrze domu warto zdecydować się na jedną stylistykę konsekwentnie urządzając w niej wszystkie pomieszczenia. Takie podejście zagwarantuje nam nie tylko efekt końcowy będący odzwierciedleniem dobrego gustu, ale też poczucie pełnej harmonii i spójności – tak pożądanej w gąszczu otaczających nas nieprzemyślanych projektów.

Jednak wnętrza wnętrzami, ale czy budując dom od podstaw zastanawiasz się wcześniej czy bryła budynku widziana z zewnątrz będzie odpowiadała temu co znajdzie się w środku? Tu także harmonia w stylach powinna być dla Ciebie punktem wyjścia do stworzenia wymarzonego domu.

Zanim wylane zostaną pierwsze fundamenty Twojego nowego domu, będzie Ci potrzebny jego projekt. Możesz go stworzyć od podstaw z architektem lub zakupić gotową propozycję z bogatej bazy firmy oferującej takie projekty.

Wybór pierwszej opcji świadczy o tym, że wiesz dokładnie czego chcesz, jesteś indywidualistą, chcesz projekt skrojony na miarę własnych potrzeb – a w związku z tym, że jest to rozwiązane finansowo droższe – po prostu Cię na to stać 🙂

Drugą opcje oferuje wiele stron www, dzięki którym możesz spędzić całe popołudnia na przeglądaniu wizualizacji z gotowymi projektami domów, od nowoczesnych parterówek począwszy, na klasycznych willach kończąc. Jak wśród nich wybrać coś dla siebie? Przede wszystkim zanim usiądziesz do przeglądania ofert, zastanów się jaki jest Twój styl, w jakim klimacie czujesz się najlepiej, na jaką przestrzeń chciałbyś patrzeć przez następne lata. I co równie ważne – czy styl bryły zewnętrznej będzie odpowiadał temu, jak urządzisz dom w środku.

Jak to powinno wyglądać w praktyce?

Dla przykładu weźmy budynek zaprojektowany w stylu nowoczesnym, z prostą kubiczną bryłą oraz płaskim dachem i spróbujmy zastanowić się jak powinno wyglądać jego wnętrze, aby wszystkie szczegóły dobrego projektu zostały zachowane. Zdjęcie przedstawia typową nowoczesną formę domku parterowego.

Połączenie materiałów użytych na elewacji – drewna, jasnego tynku, betonu – może być punktem wyjściowym do projektu wnętrza. Materiały użyte w poszczególnych pomieszczeniach mogą w przemyślany sposób przenikać się, tworząc kontynuację tego co widzimy na zewnątrz. W salonie czy kuchni może dominować ciepłe drewno lub beton architektoniczny ocieplony drewnianymi akcentami. Podobny efekt świetnie sprawdzi się też w łazience. Na rynku mamy obecnie wiele wzorów płytek w charakterze zimnego betonu. Ocieplenie go drewnem szafek czy akcentów na ścianie idealnie nawiąże do fasady budynku. Aby maksymalnie zwiększyć uczucie spójności można powielać także sam odcień drewna czy tynku. Przy jasnym drewnie na zewnątrz zastosuj meble lub podłogę w środku w podobnym odcieniu.

nowoczesne-mieszkanie-biel-beton-drewno
wnetrzarium.pl
 
Bez nazwy 1
martaczapla.pl

 

Podobnie rzecz ma się przy projektach budynków firm. Decydując się np. na elewację z charakterystycznym akcentem kolorystycznym, znajdź dla niego miejsce także w środku. Dobrze, gdy kolor ten jest powieleniem odcienia pojawiającego się w identyfikacji wizualnej firmy – w logo czy czcionce. Niech klient wchodząc do biura czy salonu dostaje jednoznaczny sygnał tego, z czym chce być kojarzona dana firma.

Dla przykładu jeśli salon samochodowy decyduje się na elewację z wieloma przeszkleniami i czerwonym akcentem kolorystycznym, jak np. w tym projekcie, w środku powinno pojawić się dużo wolnej przestrzeni, będącej nawiązaniem do przeszkleń i odcień czerwieni z elewacji, który wybrany został na podstawie np. głównego koloru kojarzonego z samą firmą.

CITROEN-2010-04-14_10-888x500
fda.com.pl
 
 

Zasada spójności powinna towarzyszyć nam na każdym kroku twórczej drogi. Dzięki niej unikniesz projektowego chaosu i niezdecydowania, które będzie kuło w oczy każdego odwiedzającego dany budynek. Jeśli budujesz nowoczesny dom o kubistycznych kształtach, niech wnętrze i użyte w nim materiały oddadzą jego charakter i klimat. Jeśli stawiasz budynek firmy, niech zarówno z daleka jak i po wejściu kojarzy się z daną marką.

 

Autor: Marta Czapla

 

 

 

Share Button

10 komentarzy on Harmonia stylów – nowoczesnie w środku, nowocześnie na zewnątrz

 1. Tomasz
  Listopad 5, 2014 at 10:44 am (3 lata ago)

  Projekt wnętrza nawiązuje do wizerunku marki, najważniejsze że jest nowocześnie, biel i szarość przełamana czerwonymi akcentami.

  Odpowiedz
 2. Artinex
  Grudzień 10, 2014 at 1:13 pm (3 lata ago)

  Pięknie wewnątrz i na zewnątrz. Bardzo przemyślany projekt, który jest jak dla mnie kwintesencją współczesnego budownictwa i aranżacji wnętrze.

  Odpowiedz
 3. fraza
  Kwiecień 8, 2016 at 5:59 pm (2 lata ago)

  Zawsze jak tutaj wchodzę to widze konkretne informacje, dobry blog

  Odpowiedz
 4. fraza1
  Kwiecień 8, 2016 at 6:19 pm (2 lata ago)

  kolejna dawka dobrych informacji:)

  Odpowiedz
 5. Domek Jarek
  Lipiec 7, 2016 at 8:23 pm (1 rok ago)

  Ciekawa strona tak trzymać, jeśli można to zapraszam na WEBSITE

  Odpowiedz
 6. Domowa
  Lipiec 7, 2016 at 8:26 pm (1 rok ago)

  Ciekawa strona tak trzymać, jeśli można to zapraszam na WEBSITE

  Odpowiedz
 7. Marek Architekt
  Lipiec 7, 2016 at 8:32 pm (1 rok ago)

  To co przeczytałam na pewno mi się przyda, dzięki za wpis

  Odpowiedz

1Pingbacks & Trackbacks on Harmonia stylów – nowoczesnie w środku, nowocześnie na zewnątrz

Leave a Reply