Jakie domy budują Polacy?

Decyzja o budowie domu bywa jedną z najtrudniejszych w życiu przeciętnego obywatela. Niektórzy do własnej nieruchomości dążą wiele lat i to właśnie dom jednorodzinny jest docelowym miejscem zamieszkania. Są też tacy, których przeraża wizja ilości problemów związanych z utrzymaniem niezależnego budynku i preferują jednak apartament w bloku – najchętniej dwupiętrowy z dużym tarasem 🙂 Dziś chciałabym się przyjrzeć tym, którzy upodobali sobie własną działkę. Zatem jakie Polacy budują domy?  Z czego i dlaczego?

Obserwując rynek czy choćby otaczających nas ludzi, możemy zauważyć, że decyzja o budowie własnego domu często bywa podyktowana warunkami finansowymi. Na pierwszy rzut oka wydaje się to dość dziwne, jednak po analizie cen mieszkań deweloperskich, takie działania zdają się mieć spory sens. W porównaniu z cenami mieszkań z Niemczech czy Belgii nasze mieszkania w nowym budownictwie są po prostu bardzo drogie.

Ceny mieszkań deweloperskich:

W najdroższym Sopocie i Warszawie średnia cena nowego lokum w 2014 roku wahała się kolejno w granicach 9,5 tys. i 8,4 tys. za m2. W Krakowie zapłaciliśmy średnio 6,9 tys. za m2, Wrocławiu i Gdańsku 5,8 tys, Poznaniu 5,4 tys., Białymstoku 4,3 tys, a Łodzi czy Zielonej Górze ok. 3,8 tys. za m2. Ze średniej wielkości miast najtaniej mogliśmy zamieszkać w Gorzowie Wlkp. – 2,9 tys. za m2.

Jeśli zatem cena za zakup 50-metrowego mieszkania w stanie deweloperskim do wykończenia wyniesie nas tyle samo co budowa ponad 100-metrowego domu wolnostojącego, wybór dla wielu wydaje się być prosty.

Projekt gotowy czy na zamówienie?

Okazuje się, że ponad 70% budujących wybiera oferty z gotowymi projektami domu. Są zdecydowanie tańsze, niż projekt przygotowywany za zamówienie i jest ich na rynku tyle, że po wielodniowym przeglądaniu ofert każdy znajdzie coś dla siebie.

Jakie projekty najczęściej wybierają Polacy?

Jeśli chodzi o wybór bryły samego budynku wciąż daleko nam do odważnych, futurystycznych kształtów. Takie projekty mijam na terenie kraju naprawdę sporadycznie, więc oko szybko je wychwytuje jako swego rodzaju nowinkę i coś oryginalnego.

Przyjrzyjmy się stronie zajmującej się sprzedażą gotowych projektów prezentującej zestawienie tych najchętniej kupowanych i budowanych:

Najchętniej budowane projekty domów.

Widzimy bezpieczne, klasyczne kształty nie zaskakujące jakimiś szczególnie nowatorskimi rozwiązaniami. Dość ujednolicony jest też wybór metrażu powierzchni użytkowej – praktycznie wszystkie projekty mieszczą się w przedziale od 100 do 150 m2.

1
extradom.pl

 

2extradom.pl

 

Bez piwnicy, ale za to z poddaszem.

Co ciekawe coraz mniej z nas decyduje się na podpiwniczanie domu. Praktycznie tylko co 8-9 wybierany projekt posiada piwnicę. Chętniej za to adaptujemy poddasze.

Z jakich materiałów budujemy?

Materiał, z którego stawiamy dom to głównie cegła ceramiczna lub beton komórkowy. Na dachu wciąż króluje dachówka ceramiczna i betonowa.

 

Na pewno mnie – jako projektanta – jak i osoby, które mają za sobą edukację architektoniczną, cieszy fakt zainteresowania ze strony budujących ciekawymi, niesztampowymi rozwiązaniami. Wciąż jednak 90% inwestorów wybiera zdominowane przez rynek projekty katalogowe. To co urzeka ludzi z branży, najczęściej nie znajduje uznania w oczach przeciętnego Kowalskiego. Sytuacja co prawda zmienia się na lepsze, ale jest to jednak wciąż bardzo powolny proces.

 

3
bryła.pl / lokalizacja: Kraków
 
4
bryła.gazetadom.pl / lokalizacja: w pobliżu Łodzi 
 
 
 
Autor: Marta Czapla

 

 

Share Button

2 komentarze on Jakie domy budują Polacy?

 1. Natalia
  Styczeń 27, 2016 at 9:10 am (2 lata ago)

  Wcale nie dziwi fakt, że aż 70% ludzi wybiera gotowe projekty, te są po prostu zdecydowanie tańsze.

  Odpowiedz
 2. ilazienki24
  Lipiec 19, 2017 at 12:02 pm (3 miesiące ago)

  Bardzo ciekawy i przydatny wpis )

  Odpowiedz

Leave a Reply