Projekt łazienki – gdzie i za ile

Łazienka jak żadne inne pomieszczenie w domu odzwierciedla naszą osobowość i przyzwyczajenia. W przeciwieństwie do np. salonu jest to miejsce, gdzie bardziej liczy się funkcjonalność, niż zbędne elementy dekoracyjne. Czas w niej najczęściej spędzamy sami, organizując przestrzeń wyłącznie pod własne upodobania. Nikt chyba zatem nie ma wątpliwości jak ważny jest dobry projekt łazienki.  

 

1. Po pierwsze – łazienka w stylu…

… no właśnie. Optymalnie jest, kiedy projekt całego mieszkania czy domu powstaje równolegle. Unikamy tym sposobem sytuacji, w której poszczególne pomieszczenia różnią się od siebie stylami. Niejednokrotnie jest tak, że podoba nam się kilka rzeczy, niekoniecznie do siebie pasujących. Realizujemy zatem wszystkie nasze pomysły w jednym mieszkaniu i powstaje aranżacyjny chaos. Spójność aranżacyjna wymaga wiedzy i doświadczenia, które pomogą zebrać wszystkie pomysły do jednego worka i wyciągnąć z niego wspólny mianownik. Jeśli nie jesteśmy tego w stanie zrobić sami, nie brońmy się przed pomocą profesjonalistów. O tym dlaczego warto zatrudnić projektanta wnętrz pisałam tu.

igconstruction.pl                                                      gl-studio.com

wnetrzarium.pl                                                                                         anima-design.pl

 

2. Po drugie – płytki, ceramika, armatura

Wiedząc już w jakim stylu będzie Twoja łazienka, możesz przystąpić do wyboru konkretnych produktów. Nieodłącznymi elementami wyposażenia są między innymi płytki, choć pamiętajmy, że nie cała łazienka musi być nimi wyłożona – inspirujące przykłady tu.

Zdaję sobie sprawę, że wchodząc do salonów łazienkowych czy sklepów internetowych, można ‚zginąć’ w gąszczu produktów. Wiedzieć co nam się podoba to jedno, ale wybrać docelowy produkt, to już zupełnie inna historia. Ich mnogość, nieznaczne różnice w detalach czy obsłudze są nieraz tematem wielodniowych rozważań, które często nie prowadzą do ostatecznych decyzji, tylko bólu głowy i stwierdzeń, że ‚wiem, że nic nie wiem’ 🙂 W takim przypadku także nieoceniona może być pomoc projektanta, który ‚siedzi’ w tym na co dzień, jest rozeznany w asortymencie i na bieżąco z wszelkimi nowinkami.

płytki, ceramika,w salonie łazienkowym
pinterest.com

salon łazienkowypinterest.com

projekt łazienkipinterest.com

 

3. Po trzecie – wizualizacja projektu łazienki

Kiedy dojdziemy do momentu, w którym mamy wybrane płytki, ceramikę i armaturę, pozostaje problem wyobrażenia sobie jak to będzie wyglądało w całości. Jak położyć płytki, żeby tworzyły ciekawy wzór? Jaki kolor mebli łazienkowych będzie pasował do całości? Ile właściwie miejsca zajmie wybrana kabina prysznicowa czy wanna? Rozwiązaniem tych problemów może być znów projektant, który przygotuje projekt łazienki połączony fotorealistyczną wizualizacją. Zdjęcia naszych przyszłych łazienek rozwieją wszelkie wątpliwości dotyczące ostatecznego efektu – tego czy wybrana płytka na pewno podoba nam się w wersji mnogiej na całej ścianie, czy pralka na pewno ma być zabudowana, czy choćby ogólne wrażenie jest takie, jak sobie wyobrażaliśmy.

projektowanie łazienek, wizualizacja, salon łazienkowy             anima-design.pl

 

4. Po czwarte – komu zlecić projekt łazienki?

I tutaj także mamy wybór. Możemy udać się do niezależnego biura projektowego, które przygotuje kompleksowy projekt łazienki począwszy od wykonania inwentaryzacji zastanego wnętrza, poprzez stworzenie kilku propozycji układu koncepcyjnego, z rozmieszczeniem elektryki i hydrauliki, po wybór wszystkich elementów wykończeniowych i przygotowanie na ich podstawie wizualizacji obrazującej efekt końcowy. Nie bez znaczenia jest też późniejszy nadzór budowlany, który jest zazwyczaj częścią usługi projektowej. Ceny takich usług wahają się między 100 zł a 200 zł za m2, choć mogą być też, w zależności od miasta i samego biura, niższe, ale i dużo wyższe.

 

Dla osób, którym budżet nie pozwala zatrudnić profesjonalnego biura oferującego kompleksowy projekt, na przeciw wychodzą Salony Łazienkowe, które coraz częściej w swojej ofercie mają usługi projektantów. Taki projekt łazienki zazwyczaj powstaje dużo szybciej, a przy zakupie asortymentu z danego salonu, koszty za niego poniesione, zostają na końcu zwracane.

Opłata początkowa za projekt łazienki w różnych salonach i sklepach oferujących asortyment do łazienek waha się średnio między 100 zł a 450 zł. Musi ona zostać uiszczona przez klienta przed rozpoczęciem projektu, natomiast po zrobieniu kompleksowych zakupów zostaje zwrócona w postaci rabatu. Ostatecznie zatem projekt wychodzi gratis, więc klient w ostatecznym rozrachunku nie ponosi za niego żadnych kosztów.

Przed skorzystaniem z takiego rozwiązania warto jednak przyjrzeć się bliżej co będzie zawierać owy projekt gratis – sprawdzić jak wyglądają projekty wcześniej przez takiego projektanta robione, czy otrzymujemy tylko poglądową wizualizację, czy też rysunki techniczne dla wykonawców, czy otrzymamy pełne zestawienie materiałów użytych w projekcie, czy choćby ile zmian w trakcie realizacji możemy dokonywać.

Na to, na co warto zwrócić uwagę, co też szczegółowo zapisane jest w każdym regulaminie ( przykład ), to fakt, że przeważnie takie projekty zawierają tylko i wyłącznie elementy, które można zakupić w danym salonie czy sklepie. Niższa cena powoduje, że raczej nie otrzymamy projektu elektryki, podwieszanych sufitów, projektu mebli pod zamówienie, czy możliwości wykonania inwentaryzacji – to domena kompleksowych projektów oferowanych przez biura projektowe. Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku ograniczonego budżetu, warto z takich usług korzystać, bo dzięki nim możemy dostać projekt układu płytek, doboru ceramiki i armatury, skrojony na miarę naszych potrzeb.

Są jednak salony, w których projekt łazienki wykonywany jest przez projektantów, którzy prowadzą także własne biura projektowe. Wówczas za odpowiednią dopłatą projekt podstawowy składający się tylko z doboru płytek, ceramiki i armatury, może zostać poszerzony o pozostałe elementy, składające się na projekt kompleksowy ( inwentaryzacja, projekt elektryki, podwieszanych sufitów, mebli na zamówienie i ich materiałów czy dobór oświetlenia ). Za dodatkowe elementy trzeba będzie uiścić dopłatę, jednak kwota za projekt oferowany przez salon nadal będzie zwracana podczas dokonania zakupów. Jest to dobry sposób na to, żeby na projekcie zaoszczędzić przynajmniej połowę kwoty.

Jednym z salonów, w którym istnieje taka opcja jest Stylowa Łazienka. Salon stacjonarny znajduję się w Zielonej Górze, jednak szeroka oferta sklepu internetowego pozwala na dokonywanie zakupów i zamawianie projektów osobom z całej Polski.

 

Bez względu na to jaką opcję pomocy przy swoich projektach łazienek wybierzecie, pamiętajcie, że warto najważniejsze pomieszczenia w domu oddać w ręce fachowców, którzy potrafią w spójną całość ubrać Wasze upodobania, przyzwyczajenia i oczekiwania 🙂

 

Autor: Marta Czapla

 

Share Button

Leave a Reply