Tunele ogrodowe

Dziś tematyka będzie trochę z innej beczki, niemniej warta uwagi tak samo, jak ta związana z wnętrzami. Wyjdziemy na chwilę na zewnątrz, aby odnieść się do bardzo popularnego ostatnio stwierdzenia – wiem, co jem. W dobie bowiem żywności „marketowej” wielu z nas coraz śmielej podwija rękawy i zabiera się za sadzenie własnych warzyw i owoców.

Aby w pełni świadomie zacząć korzystać z dobrodziejstw jakie daje nam ziemia, móc smakować świeżych, zdrowych, pozbawionych pestycydów produktów, dobrym pomysłem zdaje się być posiadanie własnej działki. Jej cena jest oczywiście zależna od miejsca usytuowania, lecz bez wątpienia korzyści zarówno zdrowotne jak i finansowe na dłuższą metę będą nieporównywalne z tymi „sklepowymi”.

Żyjąc w klimacie umiarkowanym musimy niestety liczyć się z brakiem słońca w wielu miesiącach w roku, jednak dla chcących uprawiać produkty ciepłolubne rynek znalazł rozwiązanie w postaci tunelu działkowego. Potrzebny będzie tylko kawałek wolnej przestrzeni do jego postawienia i odpowiednia do jego wielkości inwestycja finansowa.

Ogrodniczy tunel działkowy potrafi wydłużyć sezon uprawy warzyw od przedwiośnia do późnej jesieni. Dzięki niemu będziemy mogli cieszyć się świeżymi pomidorami, ogórkami czy papryką przez wiele miesięcy. Na początku należy jednak starannie określić jego konstrukcję i rozmiary. Rynek oferuje nam spory wybór, jeśli chodzi o tę kwestię, jednak główny podział kształtuje się na tunele niskie i wysokie.

Rodzaje tuneli ogrodniczych

Pod tunelami niskimi uprawy przykrywać możemy przez stosunkowo niedługi okres czasu, bowiem nie jest możliwe wykonywanie prac wewnątrz – jego wysokość kończy się na 1,5 metrach. Wszelkie prace odbywają się zatem przed jego montażem i możliwe są ponownie po jego usunięciu.

38ba87e2b4e21502ab211ed8d2f85907
Ogrodosfera.pl
 
 

Tunel wysoki to taki, do którego bez problemu wejdziemy do środka w celu pielęgnacji tego, co wcześniej posadziliśmy. Jego wysokość mieści się pomiędzy 1,8 a 1,9 metrów zapewniając pełną swobodę ruchów.

Bez nazwy 1
Ogrodosfera.pl
 
 

Konstrukcja tunelu

Poszycie tunelu stanowi folia, zaś na jego konstrukcje nośną składają się elementy metalowe lub z tworzywa sztucznego. Większą popularnością cieszą się te drugie z racji ich dużej odporności na wahania temperatur oraz lekkość i trwałość samego materiału. Ogromną zaletą jest też mobilność całej konstrukcji – bez większego problemu możemy ją przenieść w inne miejsce na działce.

Odpowiednie umiejscowienie

Najlepsze miejsce na tunel to te z największym dostępem do promieni słonecznych oraz maksymalnie osłonięte od wiatru. Sam tunel powinien stać wzdłuż linii północ-południe – taki układ zapewni roślinom najlepszy dostęp do światła. Nie bez znaczenia jest też łatwy dostęp do źródła wody. Sama wielkość tunelu zależy już tylko od dostępnej powierzchni i ilości miejsca jakie chcemy na taką zabudowę przeznaczyć. Najpopularniejszy jest ten o szerokości 3 metrów, co zapewne wynika z optymalnej powierzchni do uprawy i samego rozmieszczenia grządek.

Bez nazwy 12jpg
Ogrodosfera.pl

 

Jak powszechnie wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc po rozpoczęciu własnej uprawy i zjedzeniu pierwszych dojrzałych pomidorów jest wielce prawdopodobne, że zechcemy mieć także swoje własne: ogórki, paprykę, cukinię, dynię… Wtedy potrzebna będzie tylko przestrzeń do postawienia większego tunelu i zdrowa żywność na stałe wejdzie w skład naszego codziennego menu – czego wszystkim bardzo gorąco życzę 🙂

 

 
Autor: Marta Czapla

 

 

Share Button

3 komentarze on Tunele ogrodowe

 1. Hossa
  Styczeń 30, 2015 at 2:27 pm (3 lata ago)

  Tunele niskie nie są tak popularne jak wysokie, być może przez wzgląd na ciągły montaż i demontaż. Bardzo fajnie wszystko zostało opisane.

  Odpowiedz
 2. Filip
  Luty 27, 2015 at 3:42 pm (3 lata ago)

  Ja właśnie planuję zainstalowanie takiego tunelu na mojej nowej działce. Znajomi twierdzą, że jest to naprawdę dobre rozwiązanie, więc i ja spróbuję;)

  Odpowiedz
 3. Natalia
  Listopad 30, 2015 at 7:42 pm (2 lata ago)

  Zalałam fundamenty pod szklarnię, a wiosną ją postawię. Nie mogę się doczekać mojego ogrodnictwa.

  Odpowiedz

Leave a Reply