Zielony kolor we wnętrzu

Zieleń jest kolorem znajdującym się w samym centrum tęczy i koła barw, dlatego uważana jest za kolor wprowadzający element równowagi. Ma więcej odcieni niż jakikolwiek inny kolor. Wnętrza zielone to przytulne, ciepłe i uspokajające pomieszczenia naszego domu. Zielony jest główną barwą ścian oraz wyposażenia w urzędach, szkołach, szpitalach i innych instytucjach użyteczności publicznej, właśnie ze względu na spokój i harmonię jaką wprowadza do wystroju wnętrz.

Zieleń jest barwą pochodną, powstałą z połączenia koloru niebieskiego i żółtego. Jej kolorem dopełniającym jest czerwony. Zieleń symbolizuje pokój, świeżość, harmonię  i naturę.

Ilość odcieni tego koloru pozwala na nieograniczone kombinacje przy aranżacji wnętrza. Przyjrzyjmy się zatem kilku z nich:

– Kolor szałwii albo pistacji to wyjątkowo jasna zieleń, zawierająca znaczną domieszkę bieli, idealnie harmonizuje się z bladym różem oraz złotym. Kiedy zastosujemy je w ciemnych pomieszczeniach, uzyskamy efekt jasności oraz przytulnego ciepła.

Bez nazwy 7
kuchnia-kuchnia.pl                                                  benjaminmoore.pl
 
 
 

– Energetyczny groszek i limonka, to paleta dla ludzi odważnych. Groszek jest świeży i wyrazisty, doskonale wygląda więc w przestrzeniach, gdzie jest dużo ruchu, takich jak hol czy klatka schodowa. Do limonki najbardziej pasują odcienie zieleni zimnych. Dzięki nim możemy uzyskać żywe i nasycone kompozycje. Pasuje również do koloru żółtego, błękitu, czerwieni i brązu.

Bez nazwy 4
tapeciarnia.pl                                                               mowimyjak.pl
 
 
Bez nazwy 3
plantsgallery.blogspot.com   kuchniebrw.com
 
 
 

– Ciepłym odcieniem zielonego, jest z pewnością czysta zieleń, kolor zielonego jabłka, który pasuje do żółci oraz błękitu. W odpowiednim zestawieniu mogą stworzyć klimat i nastrój nadmorskiego krajobrazu. Odcienie czystej zieleni idealnie pasują do wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym czy też wiejskim. Nawiązują do wesołości oraz tętniącego życia.

Bez nazwy 10
tapetus.pl                                                                               benjaminmoore.pl
 
 
 
 

– Do nasyconych odcieni zielonego należą szmaragdowy oraz tak zwana zieleń butelkowa. Pasują one do równie intensywnych odcieni innych barw – ciemnej czerwieni, pomarańczy oraz żółci. Jeżeli jednak pomieszczenie jest ciemne, warto pamiętać o rozjaśniającym dodatku bieli. Butelkowej zieleni użyj głównie jako koloru dodatków.

Bez nazwy 6
kociuba.pl                                                 fashionable.com.pl
 
 
 
 

– Szare zielenie są nieco przygaszone, posiadają dodatek brązu. W tym przypadku należy uważać z wykorzystania tych odcieni w wystroju wnętrza, aby nie stworzyć ciemnych i ponurych pomieszczeń. Idealnie komponują się z naturalnymi materiałami jak drewno, terakota oraz włókna naturalne. Zastosowanie szarej zieleni przy nowatorskich i jasnych meblach, nadaje wnętrzom odpowiedni klimat i nastrój, zaś całe wnętrze sprawia wrażenie wesołego i tętniącego życiem.

szare zielenie
projektoskop.pl
 
 
 
 

– Barwa zielona ma właściwości medytacyjne. Te jasne, zmieszane z szarościami tony pomogą stworzyć atmosferę skupienia w każdej domowej przestrzeni. Awokado wprawi nas w łazience w dobre samopoczucie, w sypialni zaś zapewni spokojny sen.

awokado
homedit.com
 
 
 
 

– Czerwień i zieleń mogą ze sobą bardzo dobrze współgrać. Jako kolor opozycyjny do zieleni na kole barw, czerwień z całą pewnością wybije się na tle dominującej barwy miętowych lodów i wystarczy niewielka jej ilość, aby robiła wrażenie.

Bez nazwy 8
florencebeauty.pl                                       houzz.com
 
 
 

Zieleń agrestu jest znakomitym kolorem do uroczej sypialni, jasnego i przestronnego salonu lub oranżerii. Idealnie współgra z bladym różem, brzoskwinią, przybrudzoną bielą czy pastelowym fenkułem ( koprem włoskim ).

Lemonowy sorbet to cudownie odświeżający kolor. Jeżeli pomalujesz tą barwą ściany, odcień będzie się wyraźnie zmieniał między rankiem a wieczorem. W sztucznym oświetleniu kolor nabierze żółtawego odcienia.

Bez nazwy 5
addiopomidory.blogspot.com                               czasnawnetrze.pl
 
 
 
 

– Odcień jasnej wody jest czysty i podnosi na duchu. Subtelne barwy mogą bardzo wyraźnie wpływać na obraz wnętrza, a ta zieleń z pewnością będzie odbijać w nim maksymalną ilość światła. Połącz kontrastowe barwy ciemne i jasne, jaskrawe i pastelowe, a uzyskasz w ten sposób koloryt wnętrza, który wykreuje otoczenie przyjazne i medytacyjne.

Kolor miętówki z czekoladowym brązem to klasyczna kompozycja do wnętrz. Jest bogata i elegancka, a jednocześnie kusząco niejednolita. Zielenie działają stymulująco, brązy zaś wpływają na nastrój łagodnie i relaksacyjnie. Wykorzystaj te barwy w salonie jako elementy zaskakującego wykończenia.

mietowka
americanbuildersquarterly.com
 
 
 
 

Odświeżająca mięta buduje subtelną, ale pełną wigoru paletę, doskonałą do łazienki. Jasne i ożywcze błękitne zielenie dodają optymizmu oraz świetnie wpływają na pracę mózgu, dzięki czemu dobrze jest zacząć dzień w ich otoczeniu. Aby wywarły jak najlepszy wpływ powinny być czyste i nie należy łączyć ich barw.

mięta
apartmenttherapy.com
 
 
 
 

Morska zieleń to barwa mocna i żywa. Taki odcień można łączyć albo z jaśniejszymi tonacjami w celu uzyskania miłej dla oka palety w klimacie deseru lodowego lub z kolorami o wyrazistej głębi, które w każdym wnętrzu stworzą zaskakujące efekty. Pamiętaj, żeby utrzymać te śmiałe kolory w równowadze.

Bez nazwy 9
wall.alphacoders.com                         plasterlina.pl
 
 
 
 

– Klasyczne barwy zyskują nowy wyraz w połączeniu z turkusem. Aby odebrać mu nieco agresywności połącz go ze złamaną szarością i nocnym granatem. Ten zestaw doskonale sprawdzi się w jadalni lub salonie.

Bez nazwy 2
turkusowekorale.blogspot.pl                                    forum.muratordom.pl
 
 
Bez nazwy 1
blog.sklepbukowiec.pl                                                  forum.muratordom.pl
 
 
 
 
 

Ilość kombinacji barwnych z zastosowaniem zieleni sprawia, że efektem końcowym może być rustykalna prostota lub biżuteryjne bogactwo.

Ludzie, którzy lubią zielony to optymiści, usposobieni spokojnie, nastawieni na słuchanie innych. Cieszą się, gdy mogą pomóc i zauważają rzeczy, na które inni nie zwracają uwagi.

W niektórych okolicznościach zieleń może się kojarzyć z niestabilnością, niepewnością i losowością, odnosi się to głównie do miłości, nadziei, młodości, czy gier. Stoły w kasynach niemal od zawsze były zielone, podobnie jak stoły bilardowe, stoły do tenisa, czy boiska piłkarskie. Zielony kojarzy się także z pieniędzmi. Zielony to kolor partii Zielonych.

Autor: Marta Czapla

Share Button

27 komentarzy on Zielony kolor we wnętrzu

 1. judyta
  Kwiecień 1, 2014 at 4:08 pm (4 lata ago)

  ja połączyłam limonkę z grafitem w swoim salonie i muszę powiedzieć, że zetaw limonka-grafit-czerń-biel jest bardzo odświeżający:)

  Odpowiedz
 2. Luiza
  Październik 6, 2014 at 6:39 am (3 lata ago)

  Mnie najbardziej podoba się zestawienie koloru miętówki i czekoladowego brązu. Do tego te piękne ogromne okna! Coś wspaniałego. Pochmurny dzień + gorąca czekolada + dobra książka…

  Odpowiedz
 3. Kris
  Kwiecień 29, 2015 at 7:35 pm (2 lata ago)

  A ja połączyłbym zielony limonkowy z granatem.

  Odpowiedz
 4. Ricardo
  Maj 31, 2015 at 1:21 am (2 lata ago)

  Dużyplus za artykuł. Powodzenia Czytelnik

  Odpowiedz
 5. System zabudowy RAUMPLUS
  Marzec 22, 2017 at 3:21 am (7 miesięcy ago)

  Gratulacje dla autora. Interesujący artykuł, a to
  w dzisiejszych czasach rzadkość!

  Odpowiedz
 6. dyplom
  Marzec 23, 2017 at 1:18 pm (7 miesięcy ago)

  W końcu jakieś konkretne ujęcie tematu. Bez rozpisywania się i przysłowiowego lania wody.
  Zwięźle i na temat. I tak powinno być!

  Odpowiedz
 7. porady prawne
  Kwiecień 3, 2017 at 7:15 pm (7 miesięcy ago)

  Dobry, rzeczowy, konkretny, bez przysłowiowego lania wody.
  Nie cierpię artykułów które nic nie wnoszą i są pisane chyba dla samego pisania.

  Tutaj mamy ewidentne przeciwieństwo tego. I to mnie
  niezmiernie cieszy. Pozdrawiam autora i czekam na więcej

  Odpowiedz
 8. Urządzenie Myjąca
  Kwiecień 8, 2017 at 11:30 am (6 miesięcy ago)

  Super artykuł. Chętnie będę się przyglądać kolejnym wpisom autora, bo zapowiada się nieźle.

  Odpowiedz
 9. gonty bitumiczne nachylenie dachu
  Kwiecień 12, 2017 at 8:29 am (6 miesięcy ago)

  Zagadnienie ciekawe, artykuł doskonałe przedstawia wszelkie
  kwestie związane z tematem. Jedynie brak mi opinii
  autora.

  Odpowiedz
 10. tłoczniki do blachy
  Kwiecień 13, 2017 at 9:26 pm (6 miesięcy ago)

  Czy dobry? Tego nie wiem. Na pewno ciekawy, przynajmniej dla mnie.

  Odpowiedz
 11. firmy remontowe
  Kwiecień 23, 2017 at 10:36 am (6 miesięcy ago)

  Aż miło się czyta. I ile można wynieść z tego artykułu.

  Po prostu super

  Odpowiedz
 12. usługi toczenia cnc
  Maj 8, 2017 at 6:57 pm (5 miesięcy ago)

  Aż miło się czyta. I ile można wynieść z tego artykułu.

  Po prostu super

  Odpowiedz

1Pingbacks & Trackbacks on Zielony kolor we wnętrzu

Leave a Reply